05.09.2022

Czy opłaca się zmienić jakość i lepkość oleju w silnikach z dużym przebiegiem?

Olej jest bardzo ważny dla silnika. To wręcz jego element konstrukcyjny. Dopasowuje się go względem określonych parametrów pracy pompy, luzów montażowych, wysilenia oraz systemów oczyszczania spalin. W silniku zawsze powinien znajdować się olej, który jest mu dedykowany, niezależnie od przebiegu.

 

Dlaczego nie wymienia się oleju na gorszy?

Jeśli zmieni się  olej na gorszy, a więc np.: taki który ma większą lepkość, można doprowadzić do efektu lawinowego pogorszenia stanu technicznego silnika. Dlaczego? Po oleje typu 10W40 i 15W40 są oparte o bazy mineralne i mają znacznie mniejszą odporność na ścinanie, mniejszy indeks lepkości i niższą temperaturę wrzenia. Znacznie szybciej tracą swoje zdolności myjące i dyspergujące, a to powoduje szybsze zanieczyszczenie wnętrza silnika.

Problemem jest ich duża lepkość, która zwłaszcza w zimne dni może doprowadzić do utraty smarowania. Olej, który będzie zbyt lepki i nie dotrze na czas do newralgicznych punktów w mocno obciążonym silniku.

Zanim zapadnie decyzja

Zanim zdecydujecie się na zmianę oleju na tańszy, powinniście dobrze sprawdzić silnik. Ten, który głośno pracuje, dymi lub spala olej, wcale nie musi być mocno wyeksploatowany. Dymienie i spadek kompresji to objawy, które kwalifikują się do poważnej usterki, a samo spalanie oleju najczęściej może wynikać z zapieczenia pierścieni tłokowych lub degradacji uszczelniaczy trzonków zaworowych. W takich sytuacjach należy wykonać dokładną diagnostykę silnika, poprzez jego demontaż i wykonanie próby olejowej.

Drastyczna zmiana lepkości oleju będzie krokiem ostatecznym. Trzeba jednak zrobić to umiejętnie i nie stosować od razu olejów 10W40 lub 15W40, a np.: z 5W30 przejść na 5W30 o większym współczynniku HTHS lub na 5W40.

Klasyfikacja lepkości oleju silnikowego SAE

Chcąc łatwiej dobrać olej o odpowiedniej lepkości należy zaznajomić się ze skalą od 0 do 60, gdzie 0 jest lepkością najniższą, a 60 najwyższą.

Lepkość jest oczywiście podawana dla warunków zimowych i letnich, np.: SAE 5W-30 oznacza, że olej w warunkach zimowych ma lepkość 5, w letnich 30. Czyli przy minusowych temperaturach będzie ona zachowywał swoją rzadkość, a latem nie będzie zbyt rzadki przy wysokich temperaturach.

A co mówi kolor oleju? Sprawdźcie  tutaj.

Przypominamy, że  wymiana oleju w samochodzie powinna być regularną czynnością, o której nigdy nie powinniście zapominać! 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: