03.11.2021

Czy wiesz, jakie felgi aluminiowe będą najlepsze dla Twojego auta?

My wiemy. I chętnie Ci podpowiemy! Felgi aluminiowe są jednym z najchętniej wymienianych przez kierowców elementów. Podkreślają nie tylko wygląd kół, ale i nadają im bardziej designerskiego wyglądu. Czym się kierować przy wyborze felg do swojego auta? Jak je dobrać? Sprawdźcie!

 

Jak felgi aluminiowe są produkowane?

Tworzy się je w technologii niskociśnieniowego odlewania obręczy, albo z całości albo z pojedynczych elementów. W drugiej sytuacji mamy do czynienia z felgami kilkuczęściowymi. I to jedno z najtańszych rozwiązań na rynku. Felgi aluminiowe, które są kute, wykonuje się ze sprasowanego materiału poddawanego wielu próbom nacisku, nawet do 50 tys. ton. Takie felgi są bardzo wytrzymałe oraz solidne.

Felgi aluminiowe mogą być produktem jednoczęściowym, jednak ma to miejsce bardzo rzadko. Na rynku raczej znajdziecie je w dwóch lub trzech częściach. Stosuje się do nich śruby, które mają połączyć kilka elementów i takie felgi nazywa się skręcanymi.

Jakie są największe zalety aluminiowych felg?

Są znacznie lżejsze niż ich stalowe siostry. Dodatkowo porównując oba rodzaje o tych samych parametrach można dojść do ciekawego wniosku – najczęściej felgi stalowe małe zmieniane są przez kierowców na duże, aluminiowe.

Opaski felg aluminiowych są również lżejsze, a to powoduje zmniejszenie masy nieresorowanej, co może poprawić komfort jazdy, efektywność amortyzatorów oraz przyczepność do podłoża. Obręcze aluminiowe również znacznie trudniej uszkodzić i łatwiej naprawić.

Felgi aluminiowe można również bardzo łatwo wyważyć. Często jest to wykorzystywane w sportach, gdzie nawet w ekstremalnych warunkach można liczyć na ich wysoką wytrzymałość i lepsze chłodzenie hamulców. Ponadto felgi aluminiowe dają komfort sprawdzenia tarczy hamulcowej, klocków i zacisków, bez konieczności ściągania koła.

Co jest istotne przy zakupie felg aluminiowych?

Felgi, jak opony, wyróżniają się na rynku różnymi właściwościami. Coraz częściej najważniejsze informacje techniczne znajdziecie na ich obręczy, na której są wygrawerowane lub wytłoczone. Najistotniejszymi parametrami są średnica i szerokość obręczy. Średnica informuje o średnicy osadzenia opon, a szerokość obręczy o szerokości obsadzenia opony. Co ważne – te dane są podane w calach.

Jednym z określeń, które na nich znajdziecie są litery „JJ”, co oznacza, że rant obręczy bardziej zabezpiecza oponę przed nieplanowanych spadnięciem z obręczy. Litera „H” z kolei oznacza jeden garb. „FH” to garb płaski obręczy, a „H2” to podwójny garb. Rolą garba jest solidne utrzymanie stopki opony od wewnątrz, a więc nie dopuszczenie do zsunięcia stoki z obrzeża obręczy koła.

Jak dopasować obręcz do koła?

Kupując felgi stacjonarnie mamy możliwość dopasowania ich do samochodu. Co jest bardzo ważne, jeśli wcześniej nie mieliśmy pojęcia, jakie parametry są istotne przy wyborze odpowiednich felg. Trzeba zwrócić uwagę na rozstaw śrub w danych felgach i osadzenie obręczy.

Jeśli poznamy te wymogi i dopasujemy swoje pierwsze felgi, to następne zakupy możemy z powodzeniem wykonać przez Internet. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: