01.04.2022

Filtr powietrza jest bardzo ważny dla silnika

Filtr powietrza to bardzo często ignorowany element przez kierowców. A to spory błąd. Odgrywa on istotną rolę dla silnika i dlatego jego regularna wymiana jest bardzo ważna. Jaki filtr powietrza wybrać? Kiedy go wymieniać? Odpowiadamy na te pytania!

 

Jak działa filtr powietrza?🚘

Sprawia on, że do silnika nie przedostają się żadne drobinki, co pozwala mu na swobodnie oddychanie powietrzem bez zanieczyszczeń. Ma to ogromny wpływ na zmniejszenie spalania paliwa i cichą pracę silnika, a także na wydłużenie jego żywotności.

Filtr powietrza składa się z obudowy oraz umieszczonego w niej materiału filtracyjnego. Obudowę wykonuje się z poliuteranu, jest ona jednocześnie uszczelką dla materiału filtracyjnego.

Objawy zapchanego filtra powietrza

Objawy zużytego filtra powietrza są bardzo łatwo odczuwalne. Przede wszystkim to wyższe spalanie, przy jednoczesnym spadku mocy, a także nierównomierna praca silnika.

Brudny filtr powietrza sprawi, że w przyspieszonym tempie zaczną się również zużywać pierścienie tłokowe, cylindry oraz trubosprężarka, a w rezultacie – cały silnik. Ponadto, spalane będą nadmierne wartości paliwa.

Kiedy wymieniać filtr powietrza?🚙

W zasadzie wszystko zależy od samochodu. Producent jasno zaznacza w instrukcji, co ile tys. km powinno się go wymieniać. Jednakże, z doświadczenia możemy Wam powiedzieć, że lepiej robić to znacznie częściej, niż wykazują wytyczne od producenta.

Zwłaszcza, jeśli dużo jeździcie swoim autem po mieście. Zasysane spaliny podczas powolnego ruchu ulicznego mogą szybko wyeksploatować filtr powietrza. A ten będzie nie tylko zapchany zanieczyszczeniami stałymi, ale również może być zdeformowany i oklejony tłustą mazią, która pochodzi właśnie ze spalin.

W przypadku, gdy intensywnie eksploatujecie swój samochód w miejskich warunkach, to wymianę filtra powietrza warto przeprowadzać po każdych 15 tys. km. Jeśli jeździcie swoim autem głównie po autostradach, to możecie wydłużyć ten okres do około 30 tys. km.

Turbosprężarka a filtr powietrza

W kontekście wymiany filtra powietrza, turbosprężarka jest bardzo ważna. Zanieczyszczenia stałe, których nie wychwyci zapchany filtr, trafią do łopatki turbiny, która kręci się z prędkością kilkunastu tysięcy obrotów na minutę. Nie musimy mówić, że powietrze odgrywa tu ważną rolę, prawda? Jeśli będzie zanieczyszczenie, może doprowadzić do awarii turbosprężarki.

Powietrze dla pasażerów🚗

Pasażerowie, którzy jadą Waszym samochodem również oddychają powietrzem. :) Dla nich najważniejszą rolę odgrywa filtr kabinowy, który jest również zwany przeciwpyłowym. Filtr oczyszcza powietrze, które wpada do kabiny, a tym samym chroni organizm przed wdychaniem spalin, kurzu, drobnoustrojów, ścierów opon, okładzin hamulcowych oraz alergenów.

Filtry z węglem aktywnym są wyposażone w dodatkową biofunkcyjną powłokę, która eliminuje bakterie. Są stworzone z myślą o alergikach i osobach, które mają inne choroby dróg oddechowych, a także dla dzieci.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: