01.06.2022

Filtry w samochodzie – co musisz wiedzieć?

W każdy aucie znajduje się kilka rodzajów filtrów, które pełnią bardzo ważną rolę w pojeździe. Niestety szybko ulegają zużyciu i tracą swoje właściwości. Dlatego, bardzo ważnym jest, aby je regularnie wymieniać, zgodnie z zaleceniami producenta. Jakie filtry wybrać? Kiedy je wymieniać? Sprawdźcie!

 

Jeden z najważniejszych: filtr oleju

Jest odpowiedzialny za oczyszczanie oleju z zanieczyszczeń, które dostają się do niego wraz z powietrzem oraz produktami spalania. Pozostawienie tych drobinek przyspieszyłoby zużycie silnika oraz pogorszenie właściwości smarnych oleju. Regularna wymiana tego filtra jest bardzo ważna. Zaleca się jej przeprowadzenie przy każdej wymianie oleju, a więc raz w roku lub co 10-15 tysięcy kilometrów czy też zgodnie z zaleceniami producenta.

Wybierając filtr oleju należy wybierać produkty rekomendowanych producentów, gdyż one zagwarantują odpowiednie właściwości oraz parametry. Różnice w cenie są niewielkie, ale w jakości ogromne.

Filtr powietrza wpływa na osiągi

Ma bezpośredni wpływ na jakość jednostki napędowej. Umieszczony w układzie dolotowym, odpowiada za oczyszczanie przekazywanego do komór spalania powietrza, w którym mogą się znajdować pył, kurz, owady lub inne drobiny.

Zatkany filtr powietrza powoduje gorsze osiągi auta, a nawet ryzyko przedostania się zanieczyszczeń do wnętrza silnika.

Zaleca się wymianę filtra powietrza co 20-30 tysięcy kilometrów lub raz w roku. Jednak my zalecamy robić to częściej, zwłaszcza że w Polsce powietrze bywa nienajlepszej jakości, zwłaszcza zimą.

Filtr paliwa – równie ważny, jak filtr oleju

Odpowiada za oczyszczanie paliwa z osadów i cząstek stałych. Zanieczyszczony może się przyczynić do szybszego zużycia wtryskiwaczy.

W samochodach benzynowych zaleca się jego wymianę co około 100 tysięcy kilometrów, a wysokoprężnych jednostkach o wiele częściej, nawet co 30-50 tysięcy kilometrów.

Najlepiej wymienić filtr paliwa przed zimą, aby usunąć nagromadzoną w układzie paliwowym, wodę.

Lepsze oddychanie dzięki filtrowi kabinowemu

Ten filtr dba o zdrowie kierowcy i pasażerów. Przedostające się do wnętrza pyłki i kurz oraz inne drobnoustroje mogą powodować duży dyskomfort w trakcie jazdy, zwłaszcza dla alergików i dzieci. Dlatego bardzo ważnym jest to, by wymieniać filtr kabinowy regularnie – najlepiej raz w roku, wraz z wymianą filtra powietrza.

Wybierając filtr kabinowy zdecydujcie się na ten z wkładem węglowym, gdyż ma znacznie większą skuteczność oczyszczania, a do tego niweluje brzydkie zapachy.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: