11.04.2023

Jak przygotować auto samemu do sprzedaży?

Samodzielna sprzedaż samochodu na rynku wtórnym to nie lada wyzwanie! Trzeba się do niego odpowiednio przygotować, zarówno od strony wizualnej, jak i technicznej. Sprawdźcie, co powinniście zrobić w swoim aucie, zanim wystawicie je na sprzedaż.

Gdzie zamieścić ogłoszenie o sprzedaży auta?

Najlepszą i najskuteczniejszą metodą będzie dodanie ogłoszenia w Yanosik Autoplac, wówczas oferta trafi zarówno na platformę internetową, jak i do aplikacji Autoplac oraz aplikacji Yanosik. To trzykrotnie zwiększa Wasze szanse na szybką sprzedaż auta!

W ogłoszeniu należy dodać najważniejsze informacje na temat samochodu. W aplikacji Yanosik zaciągną się same, jeśli zeskanujecie numer dowodu rejestracyjnego swojego pojazdu na sprzedaż. Wystarczy jeszcze uzupełnić opis oraz dodać zdjęcia.

Co wpisać w treści ogłoszenia? Najważniejsze informacje na temat auta, możecie wymienić, jakie naprawy ma za sobą, co w nim zmieniliście, w co zainwestowaliście, itd. Pamiętajcie o podaniu numeru VIN, na podstawie którego każdy zainteresowany sprawdzi historię auta.

W kwestii zdjęć – auto należy pokazać z każdej strony, a także w środku. Zdjęcia muszą być wyraźne i prezentować wszelkie uszkodzenia (jeśli są), warto pokazać również komorę silnika oraz zalety samochodu.

Pamiętajcie, że ukrywanie wad technicznych lub historii auta, czy przebiegu to przestępstwo!

Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży auta?

Najlepiej, jeśli przygotujecie wszystkie dokumenty sprzedaży auta, jeszcze zanim znajdziecie kupca. Potrzebne będą:

  • Dowód rejestracyjny, karta pojazdu i potwierdzenie ubezpieczenia.
  • Umowa kupna-sprzedaży.
  • Faktury z serwisów, zakupu drogich części, opon, czy innych usług warsztatowych.

Dokładne mycie samochodu jest bardzo ważne!

Jest niezwykle istotne w procesie sprzedaży, czysty i lśniący pojazd robi dobre wrażenie na potencjalnych kupcach.

Czyszcząc auto zwróćcie uwagę na koła, które są najbardziej narażone na eksploatację i osadzają się na nich największe zabrudzenia, takie jak metaliczne opiłki, cząstki asfaltu, piach i kurz.

Wnętrze auta jest również niezwykle ważne – musi prezentować się estetycznie, inaczej nie tylko zniechęci kupującego, ale również będzie wystawiać kierowcy złą opinię. Konieczne będzie wypranie tapicerki, jak również pielęgnacja kokpitu, kierownicy, skrzyni biegów.

Szyby należy dokładnie umyć, a wycieraczki wymienić, jeśli jest taka potrzeba. Nie zaszkodzi również wypolerować karoserię, najlepiej u profesjonalistów.

Jak dobrze zaprezentować samochód?

Na spotkaniu z zainteresowanym kupnem auta warto pokazać wyposażenie samochodu, grające radio, działającą nawigację, pracę ogrzewania i klimatyzacji.

Pochwalcie swoje auto za jego zalety, każdy samochód je ma – możecie powiedzieć, że np.: mało pali w mieście, jest bardzo pakowne lub nisko awaryjne. Nie odmawiajcie też jazdy próbnej potencjalnemu klientowi. Usiądźcie na miejscu pasażera i pozwólcie sprawdzić innemu kierowcy, jak się prowadzi.

Jeśli nie chcecie się na to zgodzić, możecie postawić warunek, że jazdę próbną przeprowadzi wyłącznie mechanik lub diagnosta w obecności kupującego i sprzedającego.

Klient chce przeprowadzić dokładniejszą weryfikację auta

Bardzo ważne, jeśli potencjalny kupiec będzie chciał skorzystać z usług specjalistów, to pozwólcie mu na to. Tylko mechanik i diagnosta może podłączyć urządzenie diagnostyczne do gniazda OBD, nie zgadzajcie się na to, by klient sam to zrobił!

Klient może chcieć sprawdzić również auto pod kątem zalania czy występowania korozji. Nie pozwalajcie na odrywanie tapicerki ani demontaż poszycia wewnętrznego. Zaproponujcie wizytę u specjalistów, którzy z pomocą miniaturowych kamer będą w stanie zajrzeć do niedostępnych miejsc.

W przypadku chęci sprawdzenia stanu silnika, pamiętajcie, że proces pomiaru kompresji wymaga demontażu świec zapłonowych, a test przelewowy wtryskiwaczy w dieslu również wymaga demontażu świec. To, czy się zgodzicie na tę czynność zależy od Was, ale koszty powinien ponieść wówczas kupujący.

Pamiętajcie, by wszystkie drobne naprawy, które są konieczne, wykonać przed sprzedażą samochodu. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: