06.04.2022

Jakie parametry są istotne przy wyborze narzędzi ręcznych do warsztatu?

Odpowiednie narzędzia w warsztacie samochodowym to absolutna konieczność. Mechanik bez nich raczej niewiele zdziała. Bardzo duże znaczenie mają właściwości sprzętu, który będzie używany przez specjalistę – ergonomia, wytrzymałość, wygoda użytkowania i bezpieczeństwo. Jak dobrać odpowiednie narzędzia do warsztatu, aby służyły nam przez długi czas?

 

Najważniejsze przy wyborze narzędzi

Czynniki, które są najistotniejsze przy dobieraniu narzędzi ręcznych do pracy w warsztacie, to rodzaj materiałów, z których zostały wykonane i jakość całej konstrukcji. Nie bez znaczenia będą oczywiście rozmiar, masa oraz kształt sprzętu. Priorytetowe jednak jest bezpieczeństwo, na które składać się będą powyższe parametry oraz prawidłowy sposób pracy specjalisty.

Właściwy materiał

Narzędzia powinny być wykonane z materiałów o najwyższej jakości. Zwłaszcza w przypadku tworzyw sztucznych, z których powstają niektóre elementy oraz stopów metali, którymi pracuje mechanik. Właściwości zastosowanego materiału powinny odpowiadać przeznaczeniu danego produktu.

Renomowani producenci narzędzi wykorzystują stal chromowo-wanadową do produkcji sprzętu. Wykonuje się z jej użyciem klucze płasko-oczkowe, bity lub nasadki do zacisków hamulcowych. Poszukując szczypców powinno się zwrócić uwagę czy krawędzie robocze są hartowane indukcyjnie – to podnosi precyzję działania narzędzia, a także zwiększa jego trwałość. W przypadku noży, warto zwrócić uwagę, czy uniwersalne produkty mają ostrza ze stali węglowej.

Wytrzymałość narzędzi

Jest zależna nie tylko od jakości materiałów, z których zostały wykonane, ale również od konstrukcji i sposobów łączeń ich poszczególnych elementów. Wybierając narzędzia do warsztaty powinno się zwrócić uwagę na potencjalnie wrażliwe na uszkodzenia miejsca, a więc te które są narażone na wyszczerbienie, zgięcie, czy złamanie.

Niektóre rodzaje narzędzi mają mocowanie uchwytu do elementu roboczego w formie fragmentu części roboczej, na którą działają największe siły w trakcie pracy.

Materiały, z których zostały wykonane narzędzia powinny zachować swoje właściwości nie tylko na sklepowej półce, ale również w trakcie ich używania. Zwłaszcza, że specjaliści nierzadko pracują nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz przy niskich temperaturach, które mogą zmieniać właściwości narzędzi, np.: niektóre elementy gumowe mogą się kruszyć, a nawet odłupywać.

Na narzędzia również negatywnie działają wszelkie chemiczne środki, które towarzyszą pracy w warsztacie. Są to wszelkie rozpuszczalniki, odrdzewiacze, smary i oleje, które mogą całkowicie zniszczyć tworzywa sztuczne o złej jakości.

Ergonomia wykonania

Nowoczesne narzędzia ręczne zawdzięczają swój obecny wygląd i zastosowanie setkom lat ewolucji. Wraz z upływającym czasem zmieniała się również wygoda ich użytkowania. Wybierając narzędzia do swojego warsztatu warto zdecydować się na takie, które będą nam odpowiadać ze względu na swój rozmiar i masę. Zbyt duże i ciężkie, a nawet zbyt małe i lekkie narzędzie może nie spełniać naszych oczekiwań, a praca nie będzie wykonywana prawidłowo.

Odpowiednio zaprojektowane narzędzie powinno naturalnie układać się w dłoni. Jeśli biorąc narzędzie do ręki poczujecie dyskomfort, to możecie się już domyślić, że dłuższa praca nim nie będzie wygodna i przyjemna.

Przyjemne dodatki do narzędzi

Wiele współczesnych narzędzi jest wyposażone w różne dodatki, które wspierają użytkowników w trakcie posługiwania się nimi. Są to różne antypoślizgowe nakładki, specjalne żłobienia w powierzchni narzędzia czy choćby gumowe uchwyty na nich. Trzeba przyznać, że specjaliści mają bardzo często do czynienia z różnymi tłustymi i śliskimi płynami, a takie zabezpieczenia ułatwiają pracę w trudnych warunkach warsztatowych.

Wybierając narzędzia należy zwrócić uwagę na wszystkie parametry, a także przeanalizować to, w jaki sposób chcemy z nich korzystać. Idealnie dobrane narzędzia pozwolą nam wykonać pracę szybko, precyzyjnie, łatwo, a przede wszystkim bezpiecznie.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: