07.02.2024

Naprawa trzeciego światła stopu

Trzecie światło stop jest bardzo pomocne, bowiem informuje o hamowaniu, kierowców jadących za Waszym pojazdem. Nie jest ono obowiązkowe, ale też nie zabronione i znajduje się w większości samochodów. Co zrobić, gdy ulegnie awarii? Sprawdźcie!

Trzecie światło stopu – czy jest obowiązkowe?

Lampę stop znajdziecie w tylnej części pojazdu i stanowi ona obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu, o czym informują przepisy. Co ważne, lampa stop musi mieć czerwone światła, ale w większości przypadków nie jest połączona z instalacją hamulca ręcznego, włącza się wtedy, gdy naciśniecie pedał hamulca. Obowiązkowe są dwa światła hamowania, natomiast trzecie nie jest konieczne, ale nie jest też zabronione.

Trzecie światło stopu znajduje się w specjalnej oprawie osi auta, zwykle jest na krawędzi tylnej szyby albo na dachu. Najczęściej jest wykonana z diod LED i służy również do poinformowania, jadących z tyłu kierowców, o hamowaniu.

To światło ma żarówki o mocy 21W, a emitowane światło jest tak dobrane, aby zapewniało dobrą widoczność z odległości co najmniej 30 metrów, również w dzień, a także aby nie raziło w nocy innych kierujących.

Nie działa światło stopu - co możesz zrobić?

Trzecie światło stopu może ulec awarii, tak samo jak wszystkie inne światła samochodowe. Zwykle problemem jest przepalenie się żarówki. Na szczęście tę można kupić w sklepach z częściami samochodowymi, a nawet na stacjach benzynowych i wymienić samodzielnie.

Niekiedy, przyczyną awarii trzeciego światła stopu, może być także uszkodzona wiązka elektryczna. Dotyczy to najczęściej modeli, w których znajduje się ona wzdłuż zagięć blachy albo w miejscach, w których tylna klapa styka się z karoserią. W takiej sytuacji, trzeba sprawdzić czy do światła stopu dochodzi prąd elektryczny i możliwe, że trzeba będzie jedynie zaizolować przewody, aby lampa ponownie pracowała.

Jak naprawić trzecie światło stopu?

Samodzielna naprawa dodatkowego światła stopu może być czasem problematyczna, ze względu na utrudniony dostęp do lampy. Dlatego, zawsze lepiej przeczytać instrukcję pojazdu, aby dowiedzieć się, w jaki sposób to zrobić.

Jeśli nie chcecie samodzielnie podejmować się naprawy trzeciego stopu, zajrzyjcie do warsztatu samochodowego, gdzie specjaliści poradzą sobie z awarią. Koszt takiej naprawy nie wyniesie więcej niż kilkadziesiąt złotych.

Jak samodzielnie sprawdzić czy światła stop działają?

Jest to dość problematyczne, najlepiej skorzystać z pomocy drugiej osoby. Jedna osoba wówczas wciska pedał hamulca, a druga sprawdza, czy wszystkie światła działają prawidłowo.

Innym rozwiązaniem jest ustawienie pojazdu tyłem do ściany albo innego pojazdu, wciśnięcie pedału hamulca i sprawdzenie w lusterku czy światła stop odbijają się od powierzchni. Ten zabieg najlepiej przeprowadzić po zmroku, aby była lepsza widoczność. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: