08.09.2021

Nie trać nerwów - tymi sposobami poradzisz sobie z zaparowanymi szybami

Powoli już czuć jesień w powietrzu, a więc czas zapoznać Was z tajnikami radzenia sobie z zaparowanymi szybami w aucie. Bo jak wiadomo – jesienią zwiększa się wilgoć w powietrzu, zwłaszcza w nocy, a to z kolei kończy się znienawidzonym przez kierowców zjawiskiem zaparowanych szyb. Nie trać nerwów, tylko działaj domowymi sposobami, poniżej mamy dla Ciebie kilka tipów.

 

Nie uwierzysz, ale regularne sprzątanie ma ogromne znaczenie!

Wnętrze naszego pojazdu powinniśmy traktować jak swój drugi dom. A dokładniej dbać o nie równie pieczołowicie i regularnie. Sprzątanie wnętrza auta powinno więc stać się naszym nawykiem. Zwłaszcza odkurzanie i mycie szyb.

Dodatkowo – usunięcie brudu i przykrych zapachów minimalizuje ryzyko zaparowanych szyb. Dlaczego? Ponieważ te zanieczyszczenia w aucie chłoną wilgoć, zwłaszcza tę, którą wnosimy do kabiny na swoim ubraniu i butach oraz na parasolach po deszczu. A jak wiemy, woda chętnie osadza się na zabrudzonych powierzchniach, co zwiększa intensywność powstawania pary.

Włączenie w sezonie jesień zima jest bez sensu?

Korzystanie z klimatyzacji w sezonie jesienno-zimowym jest dla Ciebie bez sensu? To błąd. Nie musisz chłodzić wnętrza, jeśli na dworze jest zimno, ale jeśli uruchomisz klimatyzację to wiedz, że działa ona również osuszająco. Ustawienie nawiewów na najwyższą moc i włączenie klimatyzacji to szybki sposób na walkę z zaparowanymi szybami.

Jednak nie zawsze to rozwiązanie jest najskuteczniejsze. W niektórych przypadkach być może nadszedł czas na wymianę filtra kabinowego.

Pochłaniacze wilgoci są nie tylko do domu

Czy wiesz, że nawet zwykłe, szare, gazety mają duże właściwości chroniące wilgoć? Wystarczy umieścić kilka stron pod dywanikami samochodowymi, a ta zaczną absorbować wilgoć, którą wnosimy do kabiny. Pamiętajcie, aby regularnie wymieniać gazety, aby nie zostawiać tych przemoczonych na długi czas.

Innym sposobem jest również umieszczenie w aucie woreczka z ryżem lub kociego żwirku – i te wymagają znacznie rzadszej wymiany, niż gazety. A dodatkowo mniej rzucają się w oczy.

Co robić, gdy żaden ze sposobów nie działa?

Najlepiej udać się do warsztatu samochodowego, ponieważ zaparowane szyby, z którymi nie możesz sobie poradzić, mogą informować o obecności usterki lub nieszczelnego wnętrza pojazdu. Przyczyną mogą być również zatkane przewody wentylacyjne, a nawet otwory odpływowe – jednak te należą do rzadkości.

Zanim udacie się do warsztatu samochodowego, sprawdźcie najpierw powyższe sposoby na zaparowane szyby, a jeśli nie zadziałają, to wiecie, że najlepszych fachowców znajdziecie tutaj. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: