06.03.2024

Porysowane plastiki w samochodzie - jak odnowić plastiki wewnątrz samochodu?

Plastikowe elementy samochodowe również ulegają zniszczeniu, zarówno w wyniku mechanicznego oddziaływania, jak również w powodu promieni słonecznych. Na szczęście można im przywrócić estetyczny wygląd w bardzo prostu sposób. Dowiedzcie się, jak skutecznie odnowić plastiki wewnątrz samochodu.

Dlaczego plastiki w samochodzie brzydko wyglądają?

Plastiki samochodowe, które znajdują się wewnątrz pojazdu, są jednym z najwolniej zużywających się elementów, ale nie oznacza to, że nie mogą ulec uszkodzeniu.

Przyczyny powstawania zarysowań na plastikowej powierzchni elementów samochodowych są różne, najczęściej to normalna eksploatacja pojazdu, niekiedy także efekt zabawy dzieci lub przewożenia zwierzęcia w aucie.

Rodzaje plastików samochodowych

Zanim podejmiecie się odświeżenia wyglądu plastikowych elementów w kabinie, warto sprawdzić, z czego zostały one wykończone. Plastik można podzielić na trzy główne rodzaje:

  • Tradycyjny, matowy – najczęściej spotykany element wykończeniowy, który ma różne kolory i fakturę.
  • Lakierowany – ma gładką i lśniącą strukturę, a także wymaga innej metody, niż klasyczny twardy plastik.
  • Miękki – to tworzywo o piankowej strukturze, które można spotkać głównie w starszych pojazdach. Z wyglądu może przypominać elementy skórzane.

Renowacja plastików samochodowych - na czym polega?      

To sposób na nadanie estetycznego wyglądu plastikowym elementom kokpitu, poprzez wypełnienie ubytków oraz usunięcie wszystkich zabrudzeń i rys, a także przywrócenie i utrwalenie czarnego odcienia.

Jak odnowić plastiki w samochodzie?

Istnieje kilka metod na odnowienie elementów plastikowych w samochodzie:

  • Opalarka – to sposób na skuteczną regenerację plastików, który polega na użyciu opalarki. Za jej pomocą podgrzewa się porysowaną powierzchnię. Należy jej używać z wyczuciem, ponieważ istnieje ryzyko przypalenia lub doprowadzenia do powstawania bąbli na odnawianej powierzchni. Warto wcześniej poćwiczyć użytkowanie sprzętu i efekt, np.: na plastikowej misce.
  • Wypełniacz – to środek, którym można usunąć rysy, inaczej nazywa się go klejem do plastiku. Substancja o właściwościach wodoodpornych doskonale wypełnia drobne szczeliny i zarysowania, nie ingerując w kształt tworzywa. Plastikowe elementy, które zostaną wypełnione tym środkiem, będą dobrze przygotowane do dalszej obróbki, która pozwoli im odzyskać oryginalny wygląd.
  • Lakier strukturalny – to środek, który również pozwoli usunąć zarysowania na powierzchni, bez nadmiernej ingerencji w jej strukturę. Lakier tworzy strukturalną powłokę, o wysokiej trwałości i odpowiednio ją zabezpiecza. Zwykle jest dostępny w czarnym lub szarym odcieniu.
  • Dressing – jest to środek, który nie usuwa rys, ale za to świetnie je maskuje, sprawiając że stają się niewidoczne. Doskonale sprawdza się także przy usuwaniu lekkich zabrudzeń i pokryciu plastikowych elementów warstwą, która pochłania promienie słoneczne.
  • Czernidło – to sposób na konserwację i nabłyszczenie sztucznych tworzyw, który dodatkowo spowalnia proces starzenia się i przywraca elementom ich naturalny, czarny kolor.

Polerowanie plastikowych elementów w samochodzie

Odcień piano black, który jest stosowany na elementach takich, jak okolice lewarka czy skrzyni biegów, jest czarny i błyszczący, prezentuje się świetnie, do momentu gdy nie będzie nosił na sobie śladów uszkodzeń.

To rodzaj plastiku polerowanego, w odnawianiu którego nie sprawdzi się opalarka. Niestety ten lustrzany lakier bardzo łatwo zarysować, ale na szczęście usunięcie rys z jego powierzchni nie jest niemożliwe!

Wystarczy wykonać te same czynności, które stosuje się w procesie renowacji lakieru samochodowego, czyli użyć ściereczki z mikrofibrą lub aplikatora polerskiego oraz lekkościerną pastę polerską.

Wyblaknięte plastiki – co zrobić?

Z pomocą przychodzą takie środki, jak dressingi i czernidło, które nie tylko przywracają kolor plastikom, ale również chronią je przed ponownym wyblaknięciem, w wyniku oddziaływania promieni słonecznych.

Wykończenie odnawianych plastików w samochodzie

Niekiedy sam proces usunięcia rys, przywrócenia koloru i nałożenia warstwy ochronnej na elementach plastikowych, nie będzie wystarczający. Niektóre plastiki samochodowe mają także specyficzną fakturę.

Chcąc ją przywrócić można zastosować specjalne środki, które imitują naturalny wygląd np.: matowego tworzywa.

Konserwacja kokpitu w samochodzie

Aby skutecznie zakonserwować plastikowe elementy w samochodzie, po odnowieniu ich wyglądu, wystarczy użyć odpowiednich dressingów lub mleczek, który posiadają substancje, wytwarzające specjalną ochronną powłokę.

Dzięki temu szybkiemu zabiegowi uda się nie tylko uniknąć nadmiernego gromadzenia się kurzu na kokpicie, ale także brud nie będzie tak łatwo przylegał do powierzchni, a dodatkowo ta będzie zabezpieczona przed wyblaknięciem, z powodu promieniowania UV.

Czy oklejanie plastików samochodowych ma sens?

Jeśli powierzchnia jest na tyle uszkodzona, że użycie opalarki nie przyniesie żadnych rezultatów, można pokusić się o oklejenie elementów plastikowych folią. Ten proces ma sens dla materiału, z którego można w przyszłości łatwo zdemontować folię.

Obecnie folie samochodowe są dostępne w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu można nadawać kabinie unikatowego wyglądu, przy okazji renowacji.

Zamiast folii można także zastosować gumę w spray’u, która jest droższa, ale łatwiejsza w nakładaniu. Ponadto, ten środek pozwala na oklejenie elementów, które mają bardziej skomplikowane kształty. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: