W bardzo gorące dni wewnątrz samochodu jest tak jak w szklarni. Temperatura jest znacznie wyższa i nawet uchylenie szyby na niewiele się zda, jeśli auto stało w nasłonecznionym miejscu. Temperatura w kabinie może przekroczyć 60 stopni Celsjusza! Niektóre akcesoria samochodowe i inne przedmioty, które wozicie w swoim aucie bardzo nie lubią takich warunków, dlatego lepiej wyjąć je z niego wyjąć, aby nie uległy uszkodzeniu.
Parkujecie samochód na zewnątrz? Pamiętajcie by nie zostawiać w jego wnętrzu niektórych akcesoriów i przedmiotów, bo źle znoszą upały!
Smartfon i laptop
Niestety te urządzenia również nie przepadają za gorącem. Smartfon, który będzie w nasłonecznionym miejscu przez dłuższy czas, może zostać solidnie uszkodzony – spuchnie w nim bateria albo rozleje się wyświetlać. Najgorszym pomysłem jest trzymanie smartfona podłączone do ładowarki z aktywnymi aplikacjami – to podnosi jeszcze bardziej jego temperaturę!
Laptopa lub tabletu również nie powinno się trzymać przez dłuższy czas w mocno nasłonecznionych miejscach w samochodzie – odporność wyświetlaczy jest w nich mocno ograniczona, tak samo jak i akumulatorów. Mogą ulec zniszczeniu.
Urządzenia nawigacyjne i kamery
Sprzęt tego typu również ma swoje ograniczenia w zakresie wytrzymałości na skrajne temperatury. W wyniku długiej ekspozycji na słońce najmocniej mogą ucierpieć akumulatory oraz wyświetlacze. W Yanosiku zawsze informujemy Was o tym, że nasze urządzenia mają swoje granice możliwości i zachęcamy do chowania ich w bardzo gorące lub zimne dni. W przypadku innych, podobnych, sprzętów, zachęcamy Was do robienia tego samego.
Baterie, akumulatory i powerbanki
Wysokie temperatury są bardzo niekorzystne dla powyższych urządzeń. Nadmiar ciepła powoduje przyspieszoną degradację ogniw i szybszego samorozładowania. Może się zdarzyć, że elektrolit z nich wypłynie i zostaną trwale uszkodzone.
Pilot do bramy
Lepiej schować go w chłodniejszym miejscu, ponieważ zawarte w nim baterie nie mogą być narażone na wysokie temperatury. Istnieje ryzyko wypłynięcia elektrolity i uszkodzenia całej elektroniki nieodwracalnie! A takie piloty swoje kosztują. Schowajcie go lepiej w miejscu, w którym nie jest narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
adBlue
Właściciela diesla powinni wiedzieć, że w czasie upału w adBlue dochodzi do rozpadu wodnego roztworu mocznika, co spowoduje że preparat nie będzie już działał prawidłowo i nie będzie spełniał swojej roli w układzie oczyszczania spalin.
Długopisy i flamastry
Długotrwałe ciepło może spowodować, że zawarty w nich tusz wyleje się wprost na tapicerkę! A czyszczenie jej z takich plam będzie nie tylko kosztowne, ale czasem nawet niemożliwe.
Leki
Powinny być przechowywane w suchym i chłodnym i ciemnym miejscu. Dotyczy to wszystkich środków, maści, kremów, nawet witamin. Niektóre leki pod wpływem wysokiej temperatury mogą stać się toksyczne, niebezpieczne lub po prostu stracą swoje właściwości. Dlatego zawsze zalecamy trzymanie w apteczce wyłącznie materiałów opatrunkowych, bez żadnych leków!
Spraye
Nie powinno się ich wystawiać na działanie temperatury powyżej 50 stopni Celsjusza, ponieważ gdy się nagrzeją, to i opakowanie się rozszczelni, a wówczas zaworek może nie wytrzymać ciśnienia i z pojemnika zacznie się ulatniać jego zawartość. Raz, że może ona zabrudzić tapicerkę, a dwa że może narazić Was na wdychanie niebezpiecznych dla zdrowia oparów.
Żywność i napoje
Pozostawienie w rozgrzanym samochodzie zakupów spożywczych stanowi bardzo zły pomysł! Wszelkie czekoladowe czy słodkie wyroby mogą się rozpuścić, a niektóre mleczne nawet zepsuć. Tym samym, może dojść do zabrudzenia, a nawet do zepsucia, co będzie niebezpieczne dla Waszego zdrowia. W przypadku napojów – odkręconą wodę w plastikowym opakowaniu należy wypić, pozostawienie jej w samochodzie może doprowadzić do namnożenia się różnych drobnoustrojów, które Wam zaszkodzą.