16.07.2021

Zaplanuj pierwszą wizytę w warsztacie!

Masz nowy samochód i dopiero szykujesz się do przeglądu? Sprawdź, jak obecnie wyglądają wszystkie formalności, ile kosztuje to kosztuje, a także, jak przebiega usługa! Ekspert z Yanosik Warsztaty wyjaśnia wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszym przeglądzie.

Raz w roku musisz wykonać przegląd samochodu. To okresowy przegląd lub badanie okresowe, które określa stan techniczny pojazdu. Jest ono dobrowolne, ale producenci samochodów zalecają jego wykonanie. Na czym polega? Sprawdź!

 

Co jest sprawdzane na przeglądzie?

Przede wszystkim sprawdza się wtedy układy w samochodzie, a także wymienia filtry i olej.

  • Na przeglądzie głównie bierze się pod lupę układ kierowniczy, hamulce, zawieszenie, ogumienie, oświetlenie, emisję zanieczyszczeń gazowych, pasy bezpieczeństwa, obowiązkowe wyposażenie, nadwozie, układ wydechowy – informuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Obowiązkowy przegląd auta składa się z trzech etapów – identyfikacji pojazdu po numerze VIN, kontroli dodatkowego wyposażenia pojazdu, a także sprawdzenia działania poszczególnych układów i podzespołów pojazdu przez pryzmat bezpieczeństwa jazdy i ich wpływu na środowisko.

  • Sam przegląd nie zajmuje więcej niż pół godziny, czasem nawet trwa dwadzieścia minut. Na wizytę nie trzeba się umawiać z wyprzedzeniem, wystarczy podjechać do najbliższej stacji. Jednak, niektórzy klienci cenią sobie swój czas i preferują umówienie się na konkretną datę i godzinę. W Yanosik Warsztaty udostępniamy możliwość skontaktowania się bezpośrednio ze stacją i umówienia się na dogodny termin przeglądu – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Gdzie wykonać przegląd?

Przegląd wykonasz w Autoryzowanych Stacjach Obsługi. Dzielą się one na podstawowe i okręgowe. W tych pierwszych przegląd mogą wykonać właściciele samochodów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 t, z kolei na tych drugich sprawdzisz każdy pojazd. Są jednak wyjątki - auta, które ważą mniej niż 3,5 tony, a są po wypadku, mają zmiany konstrukcyjne, są przeznaczone do przewozu materiałów niebezpiecznych lub były zarejestrowane po raz pierwszy za granicą muszą mieć wykonany przegląd w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.

Co ważne – w kwestii przeglądu nie obowiązuje rejonizacja. Możesz mieć samochód zarejestrowany w Poznaniu, a przegląd wykonać w Warszawie.

Ile to kosztuje?

Ceny przeglądu samochodowego nie zmieniły się kilku lat. Na wszystkich stacjach zapłacisz tę samą kwotę, ponieważ regulują to przepisy. Wysokość tej opłaty to 99 zł zarówno dla samochodu osobowego, ciężarowego i specjalnego do 3,5 t, a także dla autobusu do przewozu do 15 osób z kierowcą.

Za przegląd musisz zapłacić z góry, zanim badanie zostanie wykonane. Nawet, jeśli Twój samochód nie przejdzie przeglądu, to opłata nie zostanie Ci zwrócona. W wyjątkowych sytuacjach może być odroczona, na podstawie faktury VAT, ale to już kwestia umowna pomiędzy stacją kontroli, a właścicielem pojazdu.

Jak często należy wykonywać przegląd?

Jeśli Twój samochód jest nowy, to przez trzy lata jego użytkowania możesz wykonywać przegląd znacznie rzadziej, niż raz w roku. Następnie musisz udać się na przegląd przed upływem 2 lat, a więc do 5 lat o zarejestrowania auta po raz pierwszy.

Samochody zabytkowe i lekkie przyczepy bada się raz, tylko przed rejestracją. Wyjątkiem jest skierowanie ich na dodatkowe badanie.

Co robić, gdy zostaną wykryte usterki?

Bywa i tak, że w trakcie przeglądu zostaną ujawnione usterki. Dzieli się je odpowiednio na drobne, istotne i stwarzające zagrożenie. Drobne usterki nie dyskwalifikują samochodu z przeglądu, a kierowca zostanie o nich poinformowany. Istotne usterki wiążą się z obowiązkiem naprawy w ciągu 14 dni oraz wznowieniem badania w tej samej stacji kontroli po usunięciu wad.

Usterki zagrażające bezpieczeństwu jazdy powodują zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz zakazu poruszania się po drogach, wówczas należy odholować pojazd. Informacje o takich usterkach są również przekazywane do CEPiK, a organy kontroli drogowej i inne stacje diagnostyczne będą o tym powiadomione.

Przegląd po terminie

Jeśli spóźniasz się na przegląd, wiedz, że narażasz się na niepotrzebne koszty. Policja lub organy kontroli drogowej, które odkryją, że jeździsz bez ważnego przeglądu, mogą Cię obdarować mandatem o wysokości do 500 zł. A gdy opóźnienie jest bardzo długie, to mogą nawet zatrzymać Twój dowód rejestracyjny – wówczas masz 7 dni na wykonanie przeglądu.

Zmiany w przepisach

Propozycje zmian jeszcze nie weszły w życie, ale wszystko wskazuje na to, że może to mieć miejsce w 2022 roku. Wówczas obowiązkiem diagnosty będzie przeprowadzenie dokumentacji fotograficznej podczas badania. Specjalista będzie musiał wykonać 5 zdjęć, które będzie musiał przechowywać przez 5 lat.

Dodatkowo kierowcy będą mogli się zgłaszać na stację kontroli już na 30 dni przed wyznaczonym terminem, a Ci którzy spóźnią się ponad 30 dni po terminie, będą płacić podwójnie.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: