31.10.2022

Zauważyłeś wyciek oleju z silnika? Sprawdź, co robić!

Ciemne plamy pod samochodem to nie jest dobry objaw. W najgorszym wypadku może to być wyciek oleju z silnika, a wtedy trzeba reagować szybko! Co oznacza to zjawisko? Jak sobie z nim poradzić? Sprawdźcie!

 

Wyciek oleju z silnika – co to znaczy?

Jeśli pod Twoim samochodem znajduje się plama, ale nie wiesz co to jest, weź ściereczkę i przetrzyj ją lekko. Ciemny, tłusty płyn o nieprzyjemnym zapachu, może wskazywać na to, że jest to olej silnikowy. Pamiętaj, że umiejscowienie plamy nie zawsze musi wskazywać na miejsce wycieku. Brązowe lub zielonkawe plamy mogą wskazywać na wyciek płynu hamulcowego.

Jakie mogą być przyczyny wycieku oleju silnikowego?

Może być wiele powodów tego zjawiska. Między innymi, jeśli przewód olejowy jest porowaty, to może pryskać w trakcie pracy silnika. Wyciek może również powodować nieszczelna miska olejowa lub poluzowane w czasie jazdy śruby albo korek spustowy oleju.

Jeśli wyciek przekracza normalny poziom zużycia, a auto nie ma tendencji do dymienia na niebiesko i nie pozostawia charakterystycznego zapachu przepalonego oleju, to powodem jest najpewniej miska olejowa, która jest dziurawa.

Inna przyczyną mogą być zniszczone uszczelki miski olejowej – trzeba je wówczas wymienić.

Jak znaleźć przyczynę?

Olej najczęściej wycieka bezpośrednio z silnika, a miejsce wycieku może zidentyfikować wyłącznie specjalista, bo jak sami wiecie, silnik zwykle jest bardzo brudny. Chcąc stwierdzić, skąd wycieka olej, trzeba go wyczyścić i odczekać około 30 minut.

Profesjonaliści mają nowoczesne metody identyfikacji miejsca wycieku, m.in. korzystają ze specjalnych środków kontrastowych w oleju silnikowym i uruchamiają silnika. W świetle UV wszelkie nieszczelności mają fioletowy kolor i stąd wiadomo, gdzie się znajdują.

Co robić, gdy znajdziesz wyciek oleju?

Plama oleju jest niebezpieczna nie tylko dla środowiska, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Gdy zauważysz, że olej wycieka podczas jazdy, natychmiast zjedź na pobocze! Pozostałości oleju będą musiały być usunięte przez straż pożarną.

Ponadto, za rozlanie oleju na jezdni można zapłacić mandat w wysokości 500 zł (Art. 91 Kodeksu wykroczeń).

Szybka reakcja jest w takiej sytuacji konieczna. Jedna kropla oleju silnikowego może zanieczyścić 1000 litrów wód gruntowych, a także narazić na niebezpieczeństwo innych – olej jest przecież łatwopalny!

Jak zapobiegać wyciekom oleju z silnika?

Można uniemożliwić częściowy lub całkowity wyciek oleju silnikowego stosując kilka profilaktycznych działań:

  • Regularnie kontroluj wizualnie stan silnika.
  • Sprawdzaj stan oleju, zdejmując osłonę z silnika i sprawdzając czy nie ma żadnych zapoceń.
  • Wykonuj okresową wymianę oleju oraz filtra.
  • Wymieniaj co najmniej raz w roku lub co 10-15 tys. km uszczelkę i cały korek spustowy.

Te działania pozwolą Ci zminimalizować ryzyko wystąpienia niespodziewanego wycieku oleju i pozwolą uniknąć kosztownej naprawy jednostki napędowej! 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: