20.12.2021

Co zrobić, gdy drzwi w aucie przymarzną, a szyby będą mocno oblodzone?

Zima w grudniu nie przeraża, zwłaszcza że śniegu w niej, jak na lekarstwo. Jednak w styczniu może się już pojawić. I to nie tylko śnieg, ale również spory przymrozek. A ten z pewnością nie oszczędzi Waszego auta. Co zrobić, gdy drzwi przymarzną, a szyby będą mocno oblodzone? Najlepiej temu zapobiec!

 

Mocno oblodzone szyby

Szron i lód na szybach nie cieszy żadnego kierowcy. Zwłaszcza, że czeka ich poranne skrobanie w niskiej temperaturze. Ważne, by wykonując tę czynność pamiętać o tym, że źle dobrana skrobaczka może doprowadzić do powstawania mikro zarysowań. Lepiej wybierać takie, które są idealnie gładkie, a także pamiętać, żeby nie były uszkodzone, gdyż każda nierówność może doprowadzić do przedostania się drobin brudu, które porysują szybę.

Jak sobie z nimi szybko poradzić?

Dla tych, którym nie w smak skrobanie samochodu, najlepiej sprawdzą się odmrażacze, które idealnie poradzą sobie z przednią szybą. Ciekawym zamiennikiem jest również płyn do dezynfekcji, który teraz mamy przy sobie o wiele częściej, z powodu pandemii COVID-19. Trzeba spryskać nim szybę od góry do dołu, a następnie zgarnąć roztapiający się lód przy użyciu skrobaczki lub ściereczki. Co ważne – naniesienie odmrażacza będzie również działało na kolejną warstwę lodu, której powstawanie będzie znacznie utrudnione.

Inna metoda na walkę z oblodzonymi szybami

Możecie również nagrzać swoje auto od środka. Jednak pamiętajcie, że nie jest to zgodne z przepisami Prawo o ruchu drogowym, które mówi, że zabrania się pozostawiania włączonego silnika w trakcie postoju pojazdu w obszarze zabudowanym. Można więc otrzymać za to mandat.

Drzwi przymarzły?

Często spotykanym problemem kierowców zimą są przymarzające drzwi. Starając się je otworzyć nie ma co używać nadmiernej siły. Grozi to bowiem uszkodzeniem uszczelki lub klamki! Jeśli nie możemy się dostać do wnętrza auta, wówczas powinniśmy sprawdzić pozostałe drzwi w pojeździe i wejść z innej strony, aby włączyć ogrzewanie.

Ci, którzy mają dostęp do prądu w pobliżu miejsca parkowania auta, mogą użyć suszarki lub letniej wody. Jednakże z wodą może być ten problem, że za chwilę ponownie zamarznie. Dobrze sprawdzi się też odmrażacz do szyb, ale pod warunkiem, że nie wchodzi w reakcję z gumą lub lakierem.

Lepiej zapobiegać takim sytuacjom

Można uniknąć problemu przymarzniętych drzwi poprzez stosowanie odpowiednich środków do konserwacji gumy. Dzięki temu nie tylko zabezpieczycie uszczelki przed przymarzaniem, ale tez zapewnicie im elastyczność i zwiększycie trwałość.

Ważnym jest, aby wybrany przez Was środek zapewniał ochronę przed wodą, również tą, która dostaje się w wyniku rozprysków na drodze. W sezonie zimowym będzie miała dodatkowo sól z nawierzchni, a ta może przysporzyć niemałych problemów.

Właściciele diesli nienawidzą zimy

Dlaczego? Ponieważ silniki diesla są znacznie bardziej wrażliwe na niskie temperatury. Olej napędowy mętnieje i tężeje w ujemnych temperaturach. Dlatego wiele stacji benzynowych przygotowuje na sezon jesienno-zimowy specjalne paliwo, które jest dostosowane do diesli. Jednak wciąż istnieje ryzyko, że temperatura spadnie tak nisko, że olej napędowy zmieni swoje właściwości, a tym samym uniemożliwi korzystanie z auta.

Lepiej temu zapobiegać – można dolewać systematycznie do baku środek, który poprawia właściwości eksploatacyjne oleju napędowego. Wówczas temperatura krzepnięcia oleju zostanie obniżona. W sytuacji, w której parafina już się wytrąciła to takie dodatek do paliwa niestety nie pomoże.

Ma za to zdolność filtracji oleju oraz przeciwdziała zatykaniu się filtra oraz przewodu paliwowego. Jednak, zanim go zastosujecie – sprawdźcie dokładnie jego właściwości oraz proporcje, które należy wlać.

Wnętrze auta również wymaga uwagi

Nie zapominajcie o wnętrzu swojego pojazdu w sezonie zimowym. Tapicerka wymaga regularnej konserwacji, niezależnie od por roku. Zimą materiały skórzane są narażone na niskie temperatury oraz suche powietrze, które bardzo negatywnie na nie działa.

Jeśli macie w aucie skórzaną tapicerkę, to zaopatrzcie się w odpowiedni środek do konserwacji skóry, bez rozpuszczalników, a na bazie wosków i silikonów. Pozwoli Wam to zabezpieczyć materiał przed zniszczeniem oraz przywróci mu blask i nada połysku.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: