26.11.2021

Czy wiesz, że olej w manualnej skrzyni biegów się starzeje?

Oleje przekładniowe pracują w szerokim zakresie temperatur. Ta duża rozpiętość powoduje istotne zmiany ich właściwości, głównie w zakresie lepkości. W przypadku nieumiejętnie dobranego oleju może to wpłynąć negatywnie na pracę przekładni manualnej. Wymiana oleju jest wówczas niezbędna.

 

Skrzynia niedomaga

Wówczas górny zakres temperatury może wzrosnąć, nawet ponad założone parametry. Obciążenia termiczne mogą spowodować degradację olejów, a więc tzw. starzenia.

Sam proces spowodowany jest reakcjami chemicznymi, które zachodzą w środku smarnym w wyniku procesu zanieczyszczenia w postaci, np.: kwasów, żywic lub depozytów węglowych.

Utlenianie już przyspiesza od temperatury 60 stopni Celsjusza, a powyżej 150 stopni zaczyna wzrastać wykładniczo co każde 10 stopni. Skutkiem postępującego procesu starzenia się oleju jest stopniowa utrata właściwości, które gwarantują bezpieczną pracę skrzyni.

Co pogarsza jeszcze właściwości oleju?

Przede wszystkim wilgoć. Obecność wody w stężeniu 1% lub wyższym może skutkować nagłym spadkiem odporności oleju na zużycie, nawet o 30% dla klasy GL-3 oraz o 50% dla klasy GL-5.

Chcąc uzyskać odpowiednią wartość dla indeksu lepkości (wskaźnik definiujący stabilność lepkości oleju w różnych temperaturach) do oleju bazowego dodaje się specjalistyczne modyfikatory. Tym samym, spadek lepkości środka smarnego, co jest odchudzeniem warstwy smarnej, która oddziela pracujące elementy, przy wyższym obciążeniu ułatwi wystąpienie tarcia półsuchego  i ułatwi powstawanie metalowych opiłków.

Zanieczyszczenia stałe pod postacię produktów zużycia elementów skrzyni oraz innych zanieczyszczeń powinny być zawieszone w oleju. Z czasem mogą się wytrącać, co doprowadzi do osadzenia ich w zakamarkach skrzyni. Mogą się również tworzyć większe skupiska, które mogą się oderwać i trafić między współpracujące elementy, co będzie działać jak pasta ścierna, przyspieszając zużycie skrzyni.

Jak sobie poradzić z problemem?

Postępowanie degradacji środka smarnego zauważysz poprzez obserwację zmiany koloru, która może wystąpić w wyniku zanieczyszczeń w zawiesinie oleju, a także przez specyficzny zapach spalenizny oraz zmniejszoną lepkość i obecność opiłków.

Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej zapobiegać i regularnie wymieniać olej, aby cieszyć się długoterminową i komfortową eksploatacją skrzyni.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij:
Artykuł
27.08.2021

Lepiej pomyśl już o jesieni i przygotuj swój samochód. Sprawdź naszą listę zadań

Jesień zbliża się coraz większymi krokami, a więc czas już rozpocząć przygotowania swojego samochodu do tej wymagającej pory roku. Ulewne deszcze, przymrozki, mgła – jesień potrafi zaskoczyć większość kierowców, dlatego bardzo ważnym jest, by tego uniknąć i być odpowiednio przygotowanym na różne scenariusze. Sprawdź naszą listę zadań, które musisz zrobić przed jesienią dla swojego auta.
Artykuł
05.01.2022

Uwaga na kuny. Lubią niszczyć samochody. A naprawy ich działań mogą słono kosztować

Pomimo całego swojego uroku, kuny to niebezpieczne zwierzęta, które potrafią doprowadzić samochód do prawdziwej ruiny. Mają ogromny talent do demolowania wszelkich poddaszy, garaży, a nawet strychów. A z roku na rok jest ich coraz więcej. Możecie nawet nie mieć pojęcia, jak blisko Was mieszkają. Co robić, gdy znajdzie się ślady kun w swojej okolicy? Jak zabezpieczyć auto?
Artykuł
18.05.2022

Jakie są przyczyny większego zużycia paliwa?

Obecne ceny paliwa smucą każdego kierowcę. Nic nie zapowiada tego, żeby miały spaść, a zmotoryzowani Polacy nawet już drżą w obawie przed końcem lipca, gdy tarcza antyinflacyjna przestanie obowiązywać, a ceny znów pójdą w górę. Chcąc zaoszczędzić na paliwie szukamy przyczyn jego szybszego zużycia. Niektóre z nich mogą być naprawdę błahe, a po ich wyeliminowaniu, spalanie znacznie spadnie. Sprawdźcie, jakie są przyczyny większego zużycia paliwa.