15.04.2024

Jak odpowietrzyć hamulce w aucie?

Zbyt intensywna eksploatacja lub przejechanie kilkudziesięciu tysięcy kilometrów doprowadzają do utraty właściwości płynu hamulcowego. W efekcie wzrasta jego temperatura i dochodzi do przegrzania, które powoduje osłabienie siły hamowania, a także zapowietrzenia hamulców. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak odpowietrzyć hamulce? Sprawdźcie!

Dlaczego hamulce się zapowietrzają?

Jeśli pedał hamulca nie stawia oporu w czasie hamowania, a wręcz wpada w podłogę, to dość jasny sygnał, że doszło do zapowietrzenia hamulców.

Oznacza to, że płyn hamulcowy się zagotował i przedostało się do niego powietrze, które uniemożliwia prawidłową pracę hamulców. Dzieje się to z powodu silnej higroskopijności płynu hamulcowego.

Za wysoka temperatura płynu doprowadzi do zagotowania środka, a woda, która się w nim znajduje zacznie parować i pęcherzyki powietrza, które nie mają gdzie się ulotnić, pozostaną w płynie. Ich obecność utrudnia hamowanie, dlatego niezbędne jest ich usunięcie.

Jaka jest kolejność odpowietrzania hamulców?

W zależności czy samochód jest wyposażony w system ABS, kolejność odpowietrzania hamulców będzie się różnić.

W pojeździe bez ABS należy rozpocząć pracę od zaworu odpowietrzającego – zdjąć kapturek, przetrzeć go szczotką drucianą i spryskać odrdzewiaczem. Następnie trzeba odczekać kilka minut i zamontować w nim rurkę, która posłuży do odpowietrzania hamulców.

Drugi koniec rurki trzeba włożyć do pojemnika, który jest napełniony do połowy płynem hamulcowym. Druga osoba w tym czasie pompuje pedał hamulca, aby wytworzyło się przeciwciśnienie i wzrósł opór.

Po tej czynności, jedna osoba przytrzymuje hamulec stopą, a druga odkręca zawór odpowietrzający i kontroluje wypływający płyn. Ten musi wypływać do momentu, w którym widoczne będą jeszcze pęcherzyki powietrza. Gdy już znikną, wówczas trzeba zakręcić zawór i założyć z powrotem kapturek.

Następnie należy trzymać się określonej kolejności, czyli zaczyna się od hamulca, który jest położony najdalej od pompy hamulcowej – pierwsze odpowietrzane jest prawe tylne koło, następnie lewe tylne koło, później prawe przednie koło i lewe przednie koło.

Odpowietrzanie hamulców samemu

Samodzielne przeprowadzenie procesu odpowietrzania hamulców może okazać się dość trudnym zadaniem. Trzeba również pamiętać, że nie jest się w stanie zrobić tego w pojedynkę, potrzebna jest druga osoba.

Jeśli martwicie się o to, że nie wykonacie prawidłowo czynności lub Wasze auto jest wyposażone w dodatkowe czujniki, które kontrolują poziom płynu hamulcowego, udajcie się do warsztatu samochodowego, w którym profesjonaliści sprawnie usuną powietrze z układu oraz sprawdzą jego kondycję.

Nie można odpowietrzyć hamulców – możliwe przyczyny

Przyczynami niemożności odpowietrzenia hamulców mogą być nieszczelność układu lub przewodów, a nawet uszkodzona pompa lub po prostu zła kolejność przeprowadzenia całego procesu.

W każdym z tych przypadków lepiej udać się do warsztatu samochodowego, aby usunąć usterkę, bowiem hamulce odpowiadają za bezpieczną jazdę i nie należy lekceważyć jakichkolwiek awarii w ich obrębie! 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: