27.10.2022

Jak odpowietrzyć układ chłodzenia w swoim samochodzie?

Układ chłodzenia pełni ważną rolę w samochodzie – chroni silnik przed przegrzaniem. Jego prawidłowa praca zapewni Wam wydajną i bezpieczną jazdę. Czasem zachodzi konieczność jego odpowietrzenia, której nie można zignorować. Tę czynność możecie przeprowadzić samodzielnie. Jak? Sprawdźcie!

 

Kiedy trzeba odpowietrzyć układ chłodzenia?

Zapowietrzony układ z pewnością da Wam o sobie znać. Powietrze, które znajduje się w systemie będzie negatywnie oddziaływać na możliwości auta, wydajność oraz ogólną optymalizację całego systemu.

Najczęstszym objawem zapowietrzenia układu chłodzenia jest przegrzewający się płyn, co skutkuje również przegrzewaniem się jednostki napędowej.

W sytuacji zapowietrzenia chłodnicy wskazania temperatur mogą być w normie, a nawet pokazywać zbyt niski poziom, ze względu na nieprawidłową pracę czujnika. Zwykle znajduje się on na chłodnicy, a jeśli przestanie być obmywany przez płyn, wówczas nie będzie wykazywał nadmiernej temperatury silnika.

Zwykle zapowietrzeniu ulegają podzespoły, które znajdują się nad nagrzewnicą, co powoduje, że pierwszym objawem tego zjawiska, będzie brak ciepłego nawiewu. Drugim sygnałem alarmującym konieczność przeprowadzenia odpowietrzenia układu chłodzenia, będą nieterminowe wymiany płynu chłodniczego. Należy to robić co około 2 lata.

Jak odpowietrzyć układ chłodzenia?

Można to zrobić samodzielnie, jednak trzeba pamiętać o rękawicach roboczych – płyn chłodniczy ma szkodliwe działanie dla skóry i bardzo trudno się go zmywa.

Od czego zacząć? Poczekajcie, aż silnik ostygnie, a następnie odkręćcie korek chłodnicy i zbiorniczek wyrównawczy. Następnie uruchomcie silnik, aby układ chłodzenia mógł rozpocząć swoją pracę. Zwróćcie uwagę, czy na płynie chłodniczym nie ma pęcherzyków powietrza, jeśli będą to oznacza, że układ był zapowietrzony.

W przypadku samochodów, które mają specjalne odpowietrzniki, wystarczy umożliwić uwolnienie gazu z układu w naturalny sposób, co powoduje opad płynu w zbiorniku wyrównawczym.

W starszych samochodach może się okazać, że musicie przeprowadzić odpowietrzanie ręcznie. Chcąc to zrobić, trzeba zacisnąć przewody, aby nadmiar powietrza przedostał się do zbiornika wyrównawczego. Proces jest zakończony wtedy, gdy w przewodzie nie będą widoczne pęcherzyki powietrza.

O tym nie zapomnij!

Po przeprowadzeniu procedury odpowietrzenia układu chłodniczego należy dolać płyn chłodzący. Poziom powinien sięgać górnej kreski, która jest widoczna na zbiorniku.

Jeśli nie wiecie, jaki płyn znajduje się w układzie, to wymieńcie całość. Nie powinno się mieszać produktów różnych producentów, bo może to doprowadzić do zatkania kanałów w chłodnicy albo zatarcia pompy płynu chłodzącego.

Która metoda odpowietrzania układu chłodzenia będzie najlepsza?

Specjaliści korzystają z profesjonalnych sprzętów, takich jak urządzenie do wytwarzania próżni, które odsysa całe powietrze z pustego układu. Wtedy zlewa się cały stary płyn chłodniczy, a nowy wlewa dopiero po odpowietrzeniu. Sposób ten jest prosty i najbardziej skuteczny.

Jeśli nie chcesz samodzielnie przeprowadzać odpowietrzania układu chłodzenia, wybierz powyższą metodę, wówczas będziesz mieć gwarancję, że proces został wykonany poprawnie.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: