29.11.2023

Jak przygotować samochód na zimę?

Zima już za chwilę się rozpocznie, dlatego warto zacząć myśleć o tym, jak przygotować swój samochód do tej najtrudniejszej pory roku. Auto w tym czasie jest wystawione na działanie mrozu, większej wilgoci, śniegu oraz soli, co może doprowadzić do tego, że wiele jego podzespołów przestanie prawidłowo pracować. 

Przygotowanie auta do zimy - od czego zacząć?

Nikt z Was na pewno nie chce się narazić na przykre niespodzianki w trudnym zimowym sezonie, dlatego przygotowaliśmy dla Was listę rzeczy, które trzeba sprawdzić, aby dobrze przygotować swoje auto do zimy:

Opony – a właściwie wymiana letnich opon na zimowe, to podstawowa czynność, którą należy wykonać przed rozpoczęciem się sezonu zimowego. Ogumienie zimowe jest dostosowane do jazdy po śliskiej nawierzchni, znacznie lepiej radzi sobie w trudniejszych warunkach, aniżeli letnie. Nie ignorujcie tego obowiązku – to kwestia bezpieczeństwa!

Akumulator – zimą niestety bardzo często dochodzi do sytuacji, w których akumulator odmawia posłuszeństwa i uruchomienie silnika staje się niemożliwe. Dlatego, zanim sezon zimowy nadejdzie, sprawdźcie kondycję akumulatora, czy nie jest za słaba. Dotyczy to zwłaszcza właścicieli samochodów z silnikiem diesla, które wymagają większej mocy rozruchowej i dłużej nagrzewają się, aby osiągnąć temperaturę roboczą.

Alternator - akumulator zimą jest obciążony za każdym razem, gdy uruchamiacie zimny silnik, zużytą przez rozrusznik energię, uzupełnia alternator. To on również zasila sprzęt elektryczny, dlatego musi pozostać w dobrym stanie, zanim nastąpi trudna zimowa pora. Zużyty alternator nie będzie w stanie doładować akumulatora, a to spowoduje problemy z rozruchem i konieczność podpinania pod prostownik.

Płyny eksploatacyjne – przed rozpoczęciem zimy należy wymienić płyn chłodniczy, jeśli obecny jest już zużyty, bowiem stracił swoje właściwości. Można wymienić płyn chłodniczy całkowicie lub dolać odpowiedni koncentrat, aby obniżyć jego temperaturę zamarzania. Skontrolować należy również płyn hamulcowy, który jest mocno higroskopijny i może przepuszczać wodę do układu hamulcowego, a ta obniży jego temperaturę wrzenia i skuteczność hamowania. Olej silnikowy również powinien być przez Was sprawdzony, jeśli ma niską lepkość zimową, wówczas zapewni autu łatwiejszy rozruch zimą.

Podwozie – należy je sprawdzić głównie celem znalezienia śladów korozji. Jeśli takowe będą obecne, wówczas należy je jak najszybciej wyeliminować, aby nie dopuścić do ich rozprzestrzeniania.

Świece zapłonowe i żarowe – jedne i drugie odgrywają bardzo ważną rolę, ułatwiając rozruch. Zużyte nie będą pracować prawidłowo, co spowoduje, że rozruch zimą będzie niemożliwy. Świece należy wymieniać zawsze parami.

Stan uszczelek - to równie istotne, aby sprawdzić stan uszczelek samochodowych, zanim zima na dobre się rozkręci. Wilgoć jest wrogiem auta, a zamrożona woda może doprowadzić do przymarznięcia drzwi do karoserii! Lepiej zabezpieczcie uszczelki odpowiednim preparatem, ale w pierwszej kolejności - sprawdźcie ich stan.

Stan hamulców - hamulce odpowiadają za bezpieczeństwo w czasie jazdy, dzięki nim możecie odpowiednio zareagować, zimą są narażone na bardzo ciężkie warunki. Przed rozpoczęciem się sezonu, dobrym pomysłem będzie sprawdzenie stanu tarcz i klocków hamulcowych, ale też stanu przewodów i płynu hamulcowego.

Światła - w sezonie jesienno-zimowym zmrok zapada dużo szybciej, dlatego światła samochodowe są niezwykle istotne w bezpiecznej jeździe. Sprawdźcie, czy w Waszym aucie są one poprawnie ustawione - możecie to zrobić bezpłatnie w ramach akcji “Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo” w wybranych SKP oraz zwróćcie uwagę na stan kloszy i żarówek.

Wymiana filtrów samochodowych - przed zimą koniecznie należy skontrolować filtr paliwa i w razie potrzeby wymienić go. Zimowe mieszanki paliwowe są wzbogacane o dodatki, które zapobiegają zamarzaniu, ale nie mają one idealnego działania. Przed sezonem zimowym należy również wymienić filtr powietrza, który po lecie i jesieni może już być mocno wyeksploatowany. Warto również wymienić filtr kabinowy, który oczyszcza powietrze przedostające się do kabiny. Jesienią na drogach znajduje się dużo zanieczyszczeń, liści i innych elementów, które mogą gnić, a to sprzyja rozwojowi niebezpiecznych dla Waszego zdrowia drobnoustrojów.

Wycieraczki samochodowe - pióra wycieraczek nie kosztują wiele, a dbają o bezpieczeństwo, zapewniając dobrą widoczność w trudnych warunkach pogodowych. Zimą będą mierzyć się nie tylko z deszczem, ale również brudem spod kół, a nawet śniegiem czy mrozem. 

Wymiana płynu do spryskiwaczy - czas przejść z letniej wersji na zimową, aby mieć pewność, że spryskiwacze nie zawiodą Was w trasie, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. 

Pokrowiec na samochód na zimę - czy warto?

Jeśli chcecie zapewnić swojemu auto skuteczną ochronę przed lodem i śniegiem, a nawet przed niskimi temperaturami i gradem, to możecie rozważyć zakup pokrowca na samochód. Dzięki niemu zyskacie też więcej czasu, którego nie zmarnujecie na skrobanie szyb i karoserii.

Czy i jak myć auto zimą?

Mycie samochodu zimą niekiedy może okazać się konieczne, zwłaszcza że w ostatnim czasie na polskich drogach mamy w większości do czynienia z błotem, aniżeli śniegiem. A błoto źle oddziałuje na karoserię. Nagromadzone zanieczyszczenia znacznie trudniej usunąć, dlatego najlepiej umyć auto od razu po większym zabrudzeniu.

Zimą najlepiej wybrać się do myjni ręcznej, w której można samemu umyć pojazd. Najlepiej pojechać w cieplejszy dzień, gdy po pierwsze nie będą Wam zamarzać ręce w trakcie mycie, a po drugie Wasze auto lepiej zniesie taką wizytę.

Jak szybko ogrzać samochód zimą? 

Nikt nie lubi zimna, zwłaszcza w aucie przed poranną podróżą do pracy. Niemniej, trzeba mieć na uwadze, że nie powinno się ustawić zbyt wysokiej temperatury w kabinie samochodu, bowiem za duża różnica temperatur z zewnątrz i w wewnątrz może wywołać przeziębienie!

Chcąc szybko ogrzać auto zimą, możecie skorzystać z obiegu wewnętrznego. Gdy będzie zamknięty, to powietrze szybciej się zaciągnie z wnętrza auta i szybciej je ogrzeje. Pamiętajcie jednak, że przy zamkniętym obiegu szyby będą szybciej parować, ale pomoże Wam to zwalczyć włączenie klimatyzacji, które osuszy wilgotne powietrze.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: