29.04.2024

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej

Regularne odgrzybianie klimatyzacji jest niezwykle istotne, nie tylko dla alergików! W układzie gromadzi się wiele zanieczyszczeń, a do tego powstaje w nim pleśń i rozwijają się bakterie, które są groźne dla naszego zdrowia. Jak często powinno się odgrzybiać klimatyzację? Czy można to zrobić samodzielnie, czy lepiej zlecić mechanikowi? Dowiedzcie się!

Objawy zagrzybionej klimatyzacji

Pierwszym niepokojącym objawem mogą być zabrudzenia, które są widoczne na pierwszy rzut oka. To oznacza, że klimatyzacja jest już bardzo mocno zaniedbana. Ponadto, jej pracy może towarzyszyć nieprzyjemny zapach pleśni lub tzw. stęchlizny, który wydobywa się z nawiewów. To, z kolei, jasny sygnał, że obecne są w nich bakterie i grzyby.

Alergicy mogą również odczuwać wzmożone objawy alergii po wejściu do samochodu, zwłaszcza pieczenie i świąd oczu oraz katar, kaszel i dodatkowe problemy z gardłem.

Jak odgrzybić klimatyzację w samochodzie?

Mechanicy stosują rożne metody odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie:

  • Pianka czyszcząca – wprowadza się ją do parownika za pomocą długiej rurki i specjalnej pianki, która zawiera środek bakterio i grzybobójczy. Piankę rozprowadza się także w kanałach wentylacyjnych.
  • Środek bakterio i grzybobójczy w aerozolu – metoda polega na wprowadzeniu środka do parownika i układu wentylacji oraz uruchomieniu klimatyzacji na obiegu wewnętrznym, co pozwala odgrzybić układ.
  • Mgła ultradźwiękowa ze środkami bakterio i grzybobójczymi – pozwala na dezynfekowanie parownika i kanałów wentylacyjnych, a przy okazji również wnętrza auta.
  • Wytwornica ozonu – nie potrzeba do tego procesu dodatkowych środków chemicznych. Ozon wystarczy, aby osiągnąć skuteczny efekt odgrzybiania auta oraz pozwoli zdezynfekować całe wnętrze kabiny z roztoczy i bakterii.

 

Przy okazji odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie, mechanicy często dokonują również wymiany filtra kabinowego, sprawdzają szczelność układu, uzupełniają poziom czynnika, jeśli jest to konieczne oraz wymieniają filtr osuszacza.

Oczywiście można również samodzielnie odgrzybić klimatyzację i na przykład wymienić filtr kabinowy, po zakończeniu tego procesu. Jak to zrobić?

Jak odgrzybić klimatyzację w samochodzie samemu?

Wystarczy kupić odpowiedni preparat do odgrzybiania klimatyzacji i wykonać zabieg samodzielnie. Na rynku dostępne są profesjonalne środki do czyszczenia klimatyzacji samochodowej w cenie kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych, które pozwalają na wyczyszczenie układu z bakterii i grzybów i przywracają miły zapach w kabinie.

Warto jednak mieć na uwadze, że samodzielnie odgrzybienie klimatyzacji z użyciem gotowego środka może nie być tak skuteczne, jak wizyta w warsztacie samochodowym. Mechanicy, poza odgrzybianiem układu, wykonują jeszcze szereg dodatkowych czynności, które przedłużają żywotność układu.

Ile trwa odgrzybianie klimatyzacji?

Zastosowanie gotowych preparatów do samodzielnego odgrzybiania klimatyzacji zajmuje od 15 do 30 minut. Z kolei, wykonanie tej usługi w warsztacie, w zależności od dodatkowych czynności, może zająć znacznie więcej czasu – nawet do 1 czy 2 godzin.

Ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji?

Usługa odgrzybiania klimatyzacji w warsztacie samochodowym kosztuje od 50 do 250 zł, w zależności od pakietu czynności, które się w niej zawierają, np.: wymiana filtra kabinowego może wynieść kilkanaście złotych, uzupełnienie czynnika około 90 złotych, a samo odgrzybianie około 100 zł.

Dezynfekcja klimatyzacji w aucie

Dezynfekcja klimatyzacji polega na użyciu specjalnego rozpylacza z czynnikiem bakteriobójczym, który wpuszcza się do kanałów wentylacyjnych. Zadaniem tego procesu jest wypełnienie całości kanałów oraz dezynfekcja. Proces stosuje się bardzo często w używanych samochodach, których właściciel mógł zaniedbać regularne czyszczenie klimatyzacji.

Jak często odgrzybiać klimatyzację w samochodzie?

Przede wszystkim, należy to robić regularnie, co około 12 miesięcy lub dwa razy w roku.

W przypadku odgrzybiania klimatyzacji raz w roku, dobrym pomysłem jest przeprowadzenie tego procesu w sezonie wiosennym. W tym okresie warunki pracy klimatyzacji nie będą sprzyjały rozwojowi mikroorganizmów, zwłaszcza że wilgoć w powietrzu jest stosunkowo niewielka, w porównaniu z zimą i jesienią.

Z kolei, przy zachowaniu regularności odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie dwa razy w roku, najlepiej robić to na początku wiosny i jesieni. 

Polecamy także nasze pozostałe wpisy dotyczące klimatyzacji samochodowej:

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: